Koalīcija draud sodīt neatkarīgos deputātus par politiskās pozīcijas paušanu

/ Politika, Viedokļi

Pie frakcijām nepiederošie deputāti Linda Liepiņa, Didzis Šmits, Aldis Gobzems, Karina Sprūde un Jūlija Stepaņenko Saeimas prezidijam ir nosūtījuši atbildes rakstu, reaģējot uz pieprasījumu sniegt skaidrojumu par to, kāpēc deputāti neatradās Saeimas sēžu zālē pēdējās valsts budžeta izskatīšanas stundās. Kā zināms, opozīcijas deputāti, 2019.gada 14.novembrī, reaģējot uz Saeimas vairākuma atbalstīto priekšlikumu- saīsināt runas laiku debatēm līdz 1 minūtei, kopīgi pameta Saeimas sēdi, protestējot pret koalīcijas necienīgu rīcību, kas faktiski atņēma tiesības opozīcijas deputātiem skaidrot savu priekšlikumu būtību, norādīt uz nepilnībām izskatāmajos likumprojektos un ziņot par nevalstisko organizāciju viedokļiem, kuri budžeta tapšanas laikā netika uzklausīti.

Koalīcija draud sodīt neatkarīgos deputātus par politiskās pozīcijas paušanu

Runas laika samazināšana ne tikai ierobežoja deputātu tiesības, bet arī liedza iespēju nepastarpināti iegūt informāciju par budžeta izskatīšanas norisi tādām personu grupām, kurām aizņemtības vai īpašo vajadzību dēļ nebija iespējams patstāvīgi iepazīties ar likumprojektu dokumentāciju. Šāda ciniska rīcība, liedzot deputātiem iespēju pilnvērtīgi izskaidrot savus priekšlikumus pie likumprojekta par Partiju finansēšanas palielināšanu un priekšlikumus par finansējuma sameklēšanu mediķu algu celšanai nevarēja palikt bez ievērības.

Neskatoties uz acīmredzamu faktu par sēdes atstāšanas iemesliem, deputāti ir saņēmuši Saeimas sekretāra Marijas Golubevas biroja vadītājas aicinājumu skaidrot savu rīcību un iesniegt attaisnojumu par sēdes atstāšanas iemesliem. Saeimas administrācija savā prasībā balstās uz 1998.gada 14.decembra lēmumu, kas nosaka: par attaisnotu sēdes kavējumu Prezidijs var atzīt ārkārtas situāciju, kurā nepieciešama deputāta klātbūtne, slimība, piedalīšanās pasākumos, pildot prezidija, komisiju, frakcijas vai politiskā bloka uzdevumus un prezidija iepriekš attaisnotu prombūtni. Deputāti uzsver, ka neviens no šiem iemesliem nav saistīts ar situāciju, kura notika minētās sēdes laikā. Šajā situācijā mums būtu vai nu jāmelo, vai jāsaņem sods par politiskās pozīcijas paušanu. “Ir radusies situācija, kad par politiskās pozīcijas paušanu deputātiem draud naudas sods, kas parasti tiek piemērots par neattaisnotu sēdes kavējumu.”

Deputāti aicina koalīcijas pārstāvjus aizdomāties par savu personīgo atbildību, triecientempā pieņemot budžeta likumu, izmantojot situāciju, kurā opozīcijas deputāti bija ierobežoti savā rīcībā.

 

 

Dalies ar rakstu