Bērnu ar invaliditāti ģimenes un personas ar pirmās grupas invaliditāti varēs par elektrību maksāt mazāk

/ Manas iniciatīvas, Viedokļi

Ģimenes, kurās ir bērni ar invaliditāti un personas ar pirmās grupas invaliditāti pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas par patērēto elektrību varēs maksāt mazāk.

Bērnu ar invaliditāti ģimenes un personas ar pirmās grupas invaliditāti varēs par elektrību maksāt mazāk

Līdz ar Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumiem paredzēts ģimenei (personai), kuras apgādībā ir bērns ar invaliditāti, kā arī personām ar pirmās grupas invaliditāti nodrošināt tiesības saņemt aizsargātā lietotāja statusu elektroenerģijas saņemšanai – iegādāties noteiktu elektroenerģijas daudzumu mājsaimniecībai par samazinātu cenu.

Pašlaik likums paredz, ka aizsargāta lietotāja statusu var saņemt trūcīga vai maznodrošināta ģimene, vai daudzbērnu ģimene. “Ģimenei, kuras apgādībā ir bērns ar invaliditāti, elektroenerģijas tirdzniecības atvieglojumi ir noteikti tikai  maznodrošinātas vai trūcīgas ģimenes statusa  piešķiršanas gadījumā,” skaidro likumprojekta autori.

Ietekme uz budžetu būtu niecīga, salīdzinot ar šo ģimeņu ieguldījumu, norādīja deputāte Jūlija Stepaņenko (S). Pēc AS “Latvenergo” pieejamās informācijas, ietekme uz valsts budžetu provizoriski varētu būt 471,6 tūkstošu eiro apmērā, pie nosacījuma, ka “Starta tarifa” cena tiks piemērota ģimenei (personai), kuras apgādībā ir bērns ar invaliditāti, un valsts pilnībā kompensēs pakalpojumu sniedzējam starpību par pirmajām 100 kilovatstundām.

Likumprojektu līdz ar Stepaņenko iesnieguši deputāti Aija Barča (ZZS), Imants Parādnieks (NA), Mārtiņš Bondars (LRA) un Arvīds Platpers (NSL).

Pērnā gada sākumā Latvijā bija reģistrēti 7916 bērni invalīdi, no kuriem 444 ir ievietoti specializētajās aprūpes iestādēs, bet 7472 dzīvo mājās vecāku apgādībā, liecina Centrālās statistikas dati.

Tie neatspoguļo datus par bērnu ar invaliditāti skaitu, kuriem funkcionālo traucējumu dēļ nav iespējams pārvietoties ārpus dzīvesvietas un apmeklēt mācību iestādes. Tādējādi ievērojama daļa bērnu ar invaliditāti izglītību iegūst mājās un tas ir saistīts ar palielinātu elektroenerģijas patēriņu, tostarp lietojot dažādas tehniskās palīgierīces.

2014.gada “Starta tarifa” cena ir 0,1164 eiro par vienu kilovatstundu, bet “Elektrum universālā” tarifa cena ir 0,1690 eiro par vienu kilovatstundu.

Dalies ar rakstu