Deputāti aicina Ministru prezidentu izvērtēt ārlietu ministra atbildību Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā

/ Viedokļi

Ceturtdien, 30.novembrī, divpadsmit Saeimas deputāti iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim izvērtēt ārlietu ministra Edgara Rinkēviča izvairīšanos no normatīvajos aktos noteikto pienākumu pildīšanas nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē un nepatiesu ziņu sniegšanu Saeimas deputātiem.

Deputāti aicina Ministru prezidentu izvērtēt ārlietu ministra atbildību Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā

Šis ir deputātu otrais mēģinājums rudens sesijā sagaidīt konkrētas atbildes un atbildīgu rīcību no ārlietu ministra attiecībā uz nepilngadīgo aizsardzību ārvalstīs.

Pirmos jautājumus Deputāti I.Sudraba, J.Stepaņenko, I.Brīvers S.Šimfa un G.Kūtris uzdeva šā gada oktobrī, kad bažas par ministrijas atbildību un kompetenci atbilstoši Saeimas pieņemtajai “Deklarācijai par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzību ārvalstīs” raisīja Latvijas vēstnieces Apvienotajā Karalistē Baibas Bražes sniegtā intervija LNT raidījumā “900 sekundes”, kurā vēstniece skaidri nodemonstrēja savu neieinteresētību un nekompetenci attiecībā uz komunikāciju ar Latvijas valstspiederīgajiem un neiesaistīšanos problēmu risināšanā, atbilstoši Ārlietu Ministrijas izstrādātajām vadlīnijām. Turklāt, Vēstniece nespēja pat aptuveni nosaukt no Latvijas valstpiederīgo ģimenēm izņemto bērnu skaitu, kā arī demonstrēja savu subjektīvo attieksmi pret atsevišķām ģimenēm, paužot savu pārliecību par notikušā pareizību jeb atbilstību bērna labākajām interesēm. Arī iepriekš deputātu redzeslokā bija nonākusi informācija par problēmām Latvijas valstspiederīgo komunikācijā ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē, kā arī neapmierinošu sadarbību starp Ārlietu ministriju un pārējām kompetentajām Latvijas iestādēm, kuras ikdienā darbojas Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā ārvalstīs.

Šodien pieprasījumā Ministru prezidentam deputāti I.Sudraba, N.Kleinberga, J.Stepaņenko, S.Šimfa, V.Krūmiņš, M.Šics, J.Ruks, I.Brīvers, R. Melgailis, J.Viļums, A.Morozovs un A.Rubiks aicina Ministru prezidentu rosināt ārlietu ministru izvērtēt vēstnieces Baibas Bražes atbilstību ieņemamajam amatam un dienestam. Kā arī aicina Ministru prezidentu sniegt vērtējumu par konkrētām ārlietu ministrijas darbībām un atbildību par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā. Deputāti arī rosina uzlabot Ārlietu ministrijas politiku Latvijas nepilngadīgo valstspiederīgo tiesību aizsardzībā atbilstoši ministrijai saistošajai Saeimas Deklarācijai, Konsulārajam reglamentam, 1963.gada Vīnes konvencijai par konsulārajiem sakariem, 1961.gada Vīnes konvencijai par diplomātiskajiem sakariem un Bērnu tiesību aizsardzības konvencijai un sadarbību ar pārējām iesaistītām Latvijas kompetentām iestādēm.

Pieprasījumā izteikts  lūgums nodrošināt deputātu tiesības uz kompetentu un patiesu informāciju pieprasījumā uzdotajiem jautājumiem, tai skaitā iespēju iepazīties ar Ārlietu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām vēstniecībām par to rīcību, gadījumos, kad tiek saņemta informācija par nepilngadīgo valstspiederīgo izņemšanu no ģimenes.

Deputātu pieprasījumā norādīts, ka līdz šim ministrijas sniegtās atbildes bijušas formālas un nepilnīgas, izvairoties sniegt konkrētu, uzticamu un pārbaudāmu informāciju  savas valsts bērnu tiesību aizsardzībā.   Ar pilnu pieprasījuma tekstu var iepazīties Saeimas mājas lapā.

Dalies ar rakstu