Pie frakcijām nepiederošie Saeimas deputāti: Jūlija Stepaņenko, Karīna Sprūde, Linda Liepiņa, Didzis Šmits un Aldis Gobzems ir iesnieguši grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, ar kuriem ir paredzēts risināt netaisnīgu situāciju, kurā nonāk priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecāki.
Saskaņā ar PVO un SPKC noteikto definīciju, par priekšlaicīgi dzimušu bērnu tiek uzskatīts bērns, kas piedzimis līdz 37 pilnām mātes grūtniecības nedēļām. Priekšlaicīgi dzimušam bērnam viņa dzīves sākumā galvenokārt ir nepieciešama papildus aprūpe un ārstu uzraudzība, tāpēc deputāti uzskata, ka šādā sarežģītajā dzīves posmā vecākiem nebūtu jāraizējas par pēc deputātu domām netaisnīgi aprēķināmu bērna kopšanas periodu un vecāku pabalsta apmēru. Šobrīd vecāku pabalsts tiek rēķināts par bērna kopšanas periodu līdz bērna gada vai attiecīgi līdz pusotra gada vecumam, un šie noteikumi attiecas arī uz priekšlaikus dzimušiem bērniem. Tāpēc būtu taisnīgi nosakāms, ka bērna kopšanas periods kopā ar vecāku pabalstu ir automātiski pagarināms par to laika periodu, kas faktiski ir pietrūcis līdz iepriekš plānotajam piedzimšanas datumam priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem. Tādejādi, ja, piemēram, bērns piedzimst 36 mātes grūtniecības nedēļās, tad bērna kopšanas periods, par kuru būtu izmaksājams vecāku pabalsts, ir attiecīgi pagarināms par 4 nedēļām – tas ir laiks no bērna faktiskās piedzimšanas dienas līdz ārsta iepriekš nozīmētajam dzemdību datumam.
Kā norāda viena no likumprojekta iniciatorēm Jūlija Stepaņenko: “No priekšlaicīgi dzimušiem bērniem saskaņā ar spēkā esošo likumu tiek faktiski sagaidīts tas, lai viņi savā attīstībā paspēj panākt iznēsātus bērnus, tāpēc ļoti svarīgi ir attiecīgi pagarināt valsts nodrošināto bērna kopšanas periodu šādiem bērniem, lai nedaudz ilgāka cieša kopā būšana ar vienu no vecākiem spēcinātu un atbalstītu bērnu.”
Balsojums par likumprojekta nodošanu Sociālo un darba lietu komisijai tika pārcelts uz nākamo nedēļu un deputāti cer uz kolēģu atbalstu.