Mana runa par ikgadējo Māra Kučinska ziņojumu

/ Viedokļi

Pēc mūsu sacītā Premjers nevēlējās neko atbildēt un pameta Saeimas sēžu zāli kopā ar ministriem.

Mana runa par ikgadējo Māra Kučinska ziņojumu

Lūk, kas man bija sakāms šorīt:

Augsti godātais Kučinska kungs!
Pirms gada vērtējām Jūsu darbu. Toreiz viena no aktualitātēm bija Drošības policijas priekšnieka N.Mežvieta izteiktie vārdi: “Ja mēs apšaubām visu, ko dara valsts un pašvaldību institūcijas, mēs piedalāmies drošības graušanā.” Palūdzot Jūs tos komentēt, Jūs atbildējāt, ka “mēs paši ik pa brīdim mēdzam spļaut tajos traukos, no kuriem pašiem ir jādzer.”

Manuprāt, abi šie izteicieni šodien skan pravietiski. Jo esat pieļāvuši valstī tādu situāciju, kas liek jebkuram iedzīvotājam apšaubīt nekonsekventos augstāko amatpersonu paziņojumus.

Mūsu stratēģiskā partnera ASV finanšu noziegumu apkarošanas institūcija (FinCEN) faktiski ir izvirzījusi smagas apsūdzības mūsu valstij. Ir izteiktas nopietnas aizdomas par augstu valsts amatpersonu korupciju Latvijā.

Jūs vienkārši pateicāties amerikāņu kolēģiem par ziņojumu, taču Jums kā sevis cienošas valsts pārstāvim būtu bijis nekavējoties jāiegūst visi paskaidrojumi, pierādījumi un uzvārdi, kas figurē šajās aizdomās. Jūs tos neesat saņēmis vēl tagad, tādēļ es nesaprotu, kas patiesībā vada mūsu valsti, jo jebkuras citas valsts vadītājs būtu vismaz devies uz ASV vai saticies ar ASV vēstnieku.
Tā vietā Jūs devītajā dienā pēc notikuma vienkārši atzīstaties savā bezspēcībā un kopā ar “Vienotību” koncentrējat pūles tam, lai par katru cenu ar apšaubāmiem pamatojumiem tiktu vaļā no tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nonākušā Latvijas Bankas vadītāja. Jūsu prātu šobrīd nodarbina nevis valsts tēla glābšana, bet tiesiskuma atlieku un nevainīguma prezumpcijas galīga iznīcināšana Latvijā. Un kamēr aizsardzības budžets tiek tērēts, pētot Kamčatkas zvejnieku bildi, mūsu valsts iedzīvotāji lauzī galvu par citu problēmu: kā apmaksāt krasi pieaugušos elektrības rēķinus? Un redziet, nedz mani, nedz pārējos iedzīvotājus neinteresē politiski bankrotējušā ekonomikas ministra karjeras beigas, mūs visus interesē, kad šie rēķini tiks samazināti.

Šī brīža piedāvājumi izskatās kā pasakā par vecu vīru, kas dzīvoja šaurībā. Ciema gudrais ieteica viņam ievest mājās visus savus lopus, un tad vienu pēc otra tos vest tos ārā. Kad miteklis palika brīvs no govīm un kazām, vīram māja likās gana plaša. Tādu pašu triku gribat izspēlēt ar zemniekiem. Tā saucamā reforma ir izgāzusies un jums kā valdības vadītājam jārīkojas nekavējoties. Jūs taču nevēlaties ieiet vēsturē, kā kārtējās šoreiz obligātās iepirkuma komponentes (OIK) afēras piesedzējs.

Pēdējo mēnešu notikumi iedragājuši valsts pārvaldes tēlu spēcīgāk, nekā to labākajos sapņos redzētu Latvijas valsts ienaidnieki, neviena troļļu armija nespētu nodarīt tik daudz ļaunuma, cik to nodarījusi šāda nemākulīga vadīšana un atsevišķi Jūsu komandas dalībnieki.

Jūsu valdības ārlietu ministrs no “Vienotības” sniedz nepatiesu informāciju Saeimas deputātiem un izvairās no bērnu tiesību aizsardzības jautājumu risināšanas ārvalstīs, mēs par to runājām decembrī, bet Jūs neatradāt laiku atnāk nedz uz Pieprasījumu komisiju, nedz uzrakstīt kaut pāris rindas atbildei.
Jūsu valdības ekonomikas ministrs no “Vienotības” OIK afēru sauc par reformu.

Jūsu valdības izglītības ministrs no “Vienotības” ir radījis briesmīgāko mācību saturu, kāds vien ir bijis Latvijā – turklāt klaji ignorējot likuma prasības par vērtību ieaudzināšanu skolā un radot neizpratni gan skolotājos, gan vecākos par tā saucamo kompetenču pieeju.

Vai Jūs tiešām nesaprotat, ka “Vienotības” ministri grauj Jūsu personīgo reputāciju sabiedrības acīs?

Esam pieraduši redzēt Jūs šai tribīnē, tomēr jau kuro gadu netiek pildīts Ministru kabineta pienākums kā Saeimas pilnvarniekam iesniegt apstiprināšanai Saeimā norēķinu par budžeta izpildīšanu pēc budžeta gada notecēšanas, kā tas ir paredzēts Satversmes 66.panta 3.daļā. Neatminos, ka pēdējo gadu laikā mēs būtu apstiprinājuši kaut vienu šādu norēķinu. Kad Jūs beidzot sāksit pildīt Satversmi? Nevar prasīt no citiem likuma ievērošanu, ja Ministru kabinets klaji ignorē Latvijas pamatlikuma skaidri un gaiši izteikto normu.
Par izpildīto un iecerēto – tāds ir nosaukums Jūsu ziņojumam. Tad es vēlētos zināt – kādus pārbaudījumus un kādas nepatikšanas Jūsu vadītā valdība ir iecerējusi mūsu pacietīgai Latvijas tautai nākotnē vēl? Jo, kā lai savādāk izskaidro to, ka Jūsu valdība gatavo četras masu nemieru novēršanas vienības reģionos?

Šis ir ceļš uz nekurieni – norobežojoties no savas tautas Jūs radīsit vēl nedrošāku valsti. Tā vietā es aicinu Jūs aizdomāties par tautas labklājības celšanu.

Dalies ar rakstu