Deputāti nobažījušies par obligāto pretgripas vakcīnu ieviešanu zīdaiņiem un grūtniecēm

/ Viedokļi

5 Saeimas deputāti: Inguna Sudraba (NSL), Nellija Kleinberga (LRA), Jūlija Stepaņenko (S), Aivars Meija (NSL), Varis Krūmiņš (LRA) 16.novembrī vērsās pie veselības ministres Andas Čakšas ar  jautājumiem par Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna 2018-2020 pasākumiem (turpmāk tekstā – Plāna projekts).

Deputāti nobažījušies par obligāto pretgripas vakcīnu ieviešanu zīdaiņiem un grūtniecēm

Viens no Plāna projekta pasākumiem paredz palielināt pretgripas vakcīnu aptveri zīdaiņu līdz 2 gadu vecumam un topošo māmiņu mērķgrupai. Deputāti pauž savas bažas un lūdz skaidrot Veselības Ministri šāda lēmuma motīvus, kā arī aicina sniegt pētījumos un datos balstītus pamatojumus. “Iepazīstoties ar Plāna projektā sniegto informāciju, ir sajūta, ka atkal tiks izdarīts spiediens uz ārstiem, lai tiktu sasniegts VM noteiktais plāns vakcīnaptveres procentu palielināšanai, bet pamatoti un droši dati, ka būs pozitīvs rezultāts sabiedrības veselības sakarā, diemžēl nav”, skaidro deputāte J.Stepaņenko.

Tāpat arī deputātus uzmanīgus dara fakts, ka plānā trūkst cita objektīva pamatojuma, un kā vienīgais arguments lēmumam par gripas vakcīnu iekļaušanu vakcīnu kalendārā, tiek minēta zemā vakcīnu aptvere, bet nav sniegta informācija par veselības veicināšanu. Deputāti vēlas uzklausīt Veselības Ministrijas skaidrojumu par līdzšinējiem pasākumiem veselības profilaksei, kā arī tika lūgti papildus dati par saslimstības ar gripu gadījumiem minētajai vecuma grupai, kā arī uz pierādījumiem balstītu epidemioloģisko analīzi par vakcīnas efektivitāti un drošību.

Pēc deputātu domām, fokusam būtu jābūt uz pētījumos balstītiem argumentiem, nevis vakcīnaptveres procentu palielināšanu, kā arī jāveic plašākas diskusijas ar iesaistītās mērķgrupas pārstāvjiem un attiecīgajiem speciālistiem.

Nav pieļaujams, ka bērni kā visneaizsargātākā grupa tiktu pakļauti eksperimentiem ar savu veselību nākotnē, īpaši ņemot vērā, ka Latvijā vakcinācijai pakļautajām grupām nav pieejama informācija par vakcinācijas blaknēm un sekām ilgtermiņā, lai pieņemtu apzinātu lēmumu, nevis lēmumu ārstniecības personas emocionāla spiediena vai mediju un vides reklāmu atbalstīto baiļu kampaņu ietekmē.

Deputāti ierosina pirms pretgripas vakcīnas iekļaušanas vakcinācijas kalendārā atvērt šo jautājumu plašākām diskusijām sabiedrībā un speciālistu vidū, kur būtu pārstāvēta viedokļu dažādība.

Šobrīd pēc Veselības Ministrijas Projekta Plānā sniegtās informācijas, pretgripas vakcīnu 2015./2016.g. gripas sezonā brīvprātīgi izvēlējušies 0.16% valsts iedzīvotāju attiecīgajā mērķgrupā.

16.11.2017. Nr.221.8.6-27-12.17

Dalies ar rakstu